Sobota, 25 března, 2023
DomůRady a TipyCeny bydlení vzrostly meziročně nejvíc za posledních dvanáct let

Ceny bydlení vzrostly meziročně nejvíc za posledních dvanáct let

Ceny rostly ve všech krajích.

Realizační ceny nemovitostí určených k bydlení ve druhém čtvrtletí 2022 vzrostly meziročně o 16,6 procenta, což je nejvíce v historii zjišťování od roku 2010. Ceny, za které se nemovitosti skutečně i prodaly, tak nadále zvyšovaly dynamiku růstu.

Aktuální vývoj byl důsledkem zejména rekordního čtvrtinového meziročního růstu realizačních cen nových nemovitostí. Jejich růst překročil úroveň 20 procent poprvé.

Jak ve středu informoval Statistický úřad, ceny stávajících nemovitostí stouply mírněji, v průměru o necelých 13 procent.

Ceny rostly ve všech krajích
Ve srovnání s prvním čtvrtletím letošního roku se realizační ceny nemovitostí zvýšily o 5,5 procenta. Na vývoji cen se ve druhém čtvrtletí přibližně stejně podílely stávající i nové nemovitosti.

„V dlouhodobém srovnání byly aktuální realizační ceny nemovitostí vyšší než v průměru během roku 2010 (bazický index) o 81,5 procenta. Výraznější růst se projevil u stávajících nemovitostí, přičemž jejich ceny v dlouhodobém horizontu byly vyšší až o 91 procent,“ uvedla mluvčí Statistického úřadu Jana Morháčová s tím, že nové nemovitosti během jedenácti let zvýšily prodejní ceny o 63 procent.

Meziroční zvýšení cen všech nemovitostí bez rozdílu na věk se projevilo ve všech osmi krajích, situace se však významně lišila. Nejvýrazněji, v průměru za celý trh o více než 20 procent, stouply realizační ceny ve třech okrajích, a to v Banskobystrickém, Košickém a Trnavském kraji.

Ceny táhly vzhůru zejména dynamicky rostoucí ceny novostaveb, jen v Košickém kraji to bylo naopak starší, resp. stávající nemovitosti se zde prodávaly dražší o více než 28 procent. Novostavbám se ceny meziročně zvýšily o necelých 16 procent.

Naopak jen minimálně za rok stouply ceny nemovitostí v Nitranském kraji (o méně než 3 procenta) a v Žilinském kraji (o necelých 10 procent).

Ve třech krajích rostly více ceny starších nemovitostí
„Zajímavostí také je, že až ve třech krajích se projevil opačný trend než na celoslovenské úrovni, růst cen táhly zejména prudší růsty u starších nemovitostí než u novostaveb. Kromě Košického kraje to platilo také v Žilinském a Trenčínském kraji, ve kterých meziroční růst cen starších nemovitostí na bydlení měl přibližně trojnásobně vyšší tempo než růst cen novostaveb,“ přiblížila Morháčová.

Na většině území Slovenska se ve druhém čtvrtletí pruději zvyšovaly zejména ceny novostaveb – v Banskobystrickém kraji o téměř 42 procent a vysoké růsty byly iv Prešovském kraji (o 26 procent) a tradičně v Bratislavském kraji (o 24,9 procenta), který má lídr postavení v počtu novostaveb bytů mezi kraji.

Statistický úřad od druhého čtvrtletí 2022 rozšířil výstupy o realizačních cenách nemovitostí i na úroveň jednotlivých krajů. Reaguje tak na poptávku uživatelů po údajích o situaci v regionech Slovenska.

Rozšíření údajů umožnil přechod na kvalitnější a rozsáhlejší zdroj údajů o cenách – zrealizované obchody zapsané přímo v Katastru nemovitostí.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články