Sobota, 25 března, 2023
DomůRady a TipyPři investování je důležité nepodléhat emocím

Při investování je důležité nepodléhat emocím

Měsíční výdaje se nám zvyšují a naopak naše finanční rezerva na účtu se snižuje. Co dělat s financemi v době inflace? Řešením může být Kombiprodukt, který je kombinací dvou forem „tvorby rezervy“ a „investování“.

jak budou rozloženy vaše peníze, když si otevřete Kombiprodukt,
proč je vhodné projít s bankéřem nejprve Osobní finanční plán

Kombiprodukt je určen téměř pro každého klienta. Co to v praxi znamená?

Pro konzervativnější klienty je to způsob, jak spojit garantovaný výnos na termínovaném vkladu s výhodami investování do podílových fondů. Pro jiné to může být ideální nástroj jak rozložit investici v čase a získat zhodnocení v krátkém, středním, ale i dlouhém období. Navíc si klient může vyskládat Kombiprodukt z vybraných podílových fondů dle svých preferencí a zároveň tím ušetřit i část vstupních poplatků.

Co bude první krok, když se klient rozhodne pro Kombiprodukt?

Doporučujeme, aby bankéř a klient nejprve zrealizovali Osobní finanční plán, což je bezplatná služba našim klientům. Jedná se o sbírání potřebných informací například o tom, zda má klient vytvořenou rezervu nebo jak a kde zhodnocuje své peníze.

Proč je to pro vás důležité?

Pro nás je důležité, abychom věděli, jakou má klient zkušenost s investováním a zda ji vůbec má. S bankéřem si popovídají o krátkodobých i dlouhodobých plánech klienta, také o očekáváních. Na základě toho mu umíme nabídnout řešení šité na míru podle jeho potřeb.

Kombiprodukt se skládá ze dvou produktů a to 12-měsíčního termínovaného vkladu s aktuálně 3% úrokovou sazbou p.a. a investicí do podílových fondů. Kombinuje tvorbu rezervy klienta (což jsou prostředky potřebné do 1 – 2 let) a investice na delší období dle investičního horizontu vybraného podílového fondu (3 – 7 let). Pokud klient investuje například 3000 eur, tak 1/3 (což představuje 1000 eur) bude uložena na termínovaný vklad a 2/3 (což představuje 2000 eur) se investuje do podílových fondů. Po roce končí vázanost termínovaného vkladu a investice v podílových fondech může pokračovat podle doporučeného investičního horizontu daného fondu.

Při investování platí určitá pravidla a zásady, kterých by se měl klient držet. Jaké to jsou?

Jednou je stanovení cíle a cesty, kterou se chcete dostat k cíli. Může to být jednorázová investice nebo pravidelná. Na této cestě je důležité vytrvat a nepodléhat emocím, které k investování neodmyslitelně patří. A to nejen v dobách poklesů, ale také růstů.

Co dělat, když začnou fondy padat? Tato řada je důležitá zejména pro začínající investory.

Pokud začnou fondy padat, určitě není třeba panikařit. Třeba si říct, proč jste začali a jaký je váš investiční horizont. Pokud i aktuálně máte nižší zůstatek, než jste do investice vložili, neznamená to, že jste dosáhli ztráty. Ztráty dosáhnete tehdy, když investici zrušíte a vyberete prostředky předčasně. Proto pokud nutně nepotřebujete vaše peníze z investice v době poklesu, tak doporučuji, abyste byli trpěliví, protože trhy se zvyknou vrátit na své původní hodnoty a v čase je navýší. Ukazuje nám to také historie. Pokud jste začínající investor, který dosud neměl zkušenosti s investováním, doporučujeme začít s pravidelným investováním formou Investičního spoření, kde máte možnost již od 20 eur měsíčně investovat do podílových fondů bez vstupního poplatku a po 5 letech i bez výstupního poplatku. Pokud byste se odvážili udělat svoji první investici, tak můžete využít aktuálního tržního poklesu a investovat se slevou. Proto není třeba podléhat emocím a držet se své strategie. Máte-li ještě prostředky, tak doinvestujte. Jakékoliv doinvestování v době poklesu přinese do budoucna vyšší zhodnocení, kterého klient dosáhne dříve.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články