Sobota, 25 března, 2023
DomůRady a TipyNa Kamzík opět jezdí lanovka, zčásti ji vynovili

Na Kamzík opět jezdí lanovka, zčásti ji vynovili

Návštěvníky odveze ve vyhrazených dnech.

Částečně obnovená sedačková lanovka, jezdící mezi Železnou studánkou a Kamzíkem v bratislavském Novém Městě, je od čtvrtka opět přístupná veřejnosti.

Návštěvníci lesoparku se jí mohou převézt do konce srpna, a to od čtvrtka do neděle i během svátků. Od září bude městská část pokračovat v její postupné rekonstrukci a modernizaci. Letos slaví 50. výročí.

„Typickým návštěvníkem lanovky jsou rodiny či turisté, ale oblíbili si ji díky blízkému bikeparku i milovníci horských či sjezdových kol. Za víkend pracovníci obsluhující lanovku přepraví směrem nahoru dva a půl tuny kol. Za loňský rok si cestu lanovkou zakoupilo přibližně 1600 cyklistů,“ samospráva.

Novoměstská lanová dráha je podle městské části unikátem nejen tím, že po uzavření sedačkové lanovky Dedinky – Geravy v září 2009 se stala poslední svého typu na území Slovenska. V rámci Československa jde o jedinou existující dvousedačkovou lanovku z produkce bývalé Transporty Chrudim.

Unikátem je podle samosprávy i svou spolehlivostí, jelikož dosud nebyla zaznamenána ani jedna porucha, při které by nebyl možný dojezd cestujících do stanic.

Původní lanovka začala jezdit 11. července 1972 a její provoz skončil v roce 1990. Jak uvádí městská část na své webové stránce, koncem ledna 2005 odkoupilo nemovitost, tedy pozemky i stavby, za tehdejších 19,5 milionu korun hlavní město, které stavbu následně svěřilo městské části. Ta ji zrekonstruovala za 32 milionů korun.

Lanovku opětovně do provozu uvedli 30. září 2005 tehdejší primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský a starosta Nového Města Richard Frimmel. Lanovka byla zároveň v roce 2008 zařazena mezi pamětihodnosti městské části.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články