Úterý, 19 března, 2024
DomůRady a TipyÚrokové sazby porostou, ale ne jako v Česku, slibují banky

Úrokové sazby porostou, ale ne jako v Česku, slibují banky

Dvacet a více procentní skoky vzhůru v cenách nemovitostí zaznamenávají několik kouty světa a jedním z nich je i Slovensko. Ve čtvrtém čtvrtletí 2021 dosáhl meziročního růstu tempa 22,1 procenta a za čtvereční metr nemovitosti na bydlení se tak v průměru platilo 2262 eur.

Čísla, která se pro mnoho lidí mění už jen na frustraci a nedosažitelné sny o bydlení. Otázky jsou jasné.

Jak se trh dostal do tohoto bodu, jsou nemovitosti předražené, kde se vlastně bere veškerá ta poptávka, což čeká další generace a je byt dobrá investice?

Odpovědi na ně hledá Nikola Šuliková Bajánová s analytikem bankovního sektoru Slovenské spořitelny Matejem Baštákem.

Cena elektřiny se pro domácnosti nezvýší do roku 2024. Slovenské elektrárny se s vládou dohodly, že příští dva roky budou pro slovenské domácnosti dodávat elektřinu za současnou cenu, a to ve výši 61 eur 21 centů za megawatthodinu. Vláda na oplátku nezavede mimořádné zdanění zisku z elektřiny z jádra, které by se elektráren významně dotklo.

Evropská centrální banka varovala, že realitní trh je největším rizikem pro banky v eurozóně. Nárůst práce z domova během pandemie totiž oslabila poptávka po kancelářích a domácnosti se více zadlužují, aby si koupily drahé bydlení. Podle ECB vývoj na trhu vzbuzuje obavy, proto se chce blíže podívat na to, v jakém ohrožení finanční domy jsou.

Spojené státy obvinily Čínu, že ani po 20 letech členství ve Světové obchodní organizaci nedokázala přijmout pravidla této instituce a stala se ještě více „státem vedenou, netržní ekonomikou“. Washington zároveň zkoumá nové způsoby boje proti agresivním čínským obchodním praktikám. Katherine Taiová z Úřadu amerického obchodního zástupce ve své výroční zprávě pro Kongres řekla, že Čína nedodržuje sliby, které dala na otevření svých trhů zahraniční konkurenci, když v roce 2001 vstoupila do organizace.

Ľubomír Jahnátek obdrží od vlády náhradu nákladů soudního řízení ve výši 1438,53 eura. Vláda tak učiní po nálezu Ústavního soudu, který v lednu rozhodl, že odvoláním Jahnátka z funkce předsedy Úřadu pro regulaci síťových odvětví bylo porušeno jeho základní právo na přístup k jiným veřejným funkcím. Vláda Jahnátka odvolala v červnu 2020. Důvodem mělo být mimo jiné i to, že nesplňuje zákonem stanovené požadavky na výkon této funkce. Jedním z dalších důvodů mělo být porušení principu nezávislosti ÚRSO v souvislosti s předložením novely zákona o regulaci síťových odvětví poslancům za Směr Marošem Kondrotem. Ten pro média uvedl, že novelu předkládal na pokyn Ministerstva hospodářství a Jahnátkova úřadu. Pokud by byla schválena, zvýhodnila by podnik Duslo; s., ve kterém Jahnátek v minulosti působil.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články