Sobota, 25 března, 2023
DomůPodnikáníYahoo se stěhuje z Číny, odůvodňuje to náročným prostředím

Yahoo se stěhuje z Číny, odůvodňuje to náročným prostředím

Odchod ze země je do značné míry symbolický.

Americká společnost Yahoo v úterý oznámila svůj odchod z Číny. Odůvodnila to „stále náročnějším podnikatelským a právním prostředím“ ve druhé největší světové ekonomice.

Yahoo je tak další z technologických firem, které oznámily odchod z Číny, jelikož zásahy vlády v Pekingu proti tomuto odvětví nabírají tempo.

Zákon o ochraně osobních údajů
Čínské úřady zavedly přísnou cenzuru internetu a vyžadují od technologických společností, aby cenzurovaly obsah a klíčová slova, která se považují za politicky citlivá nebo nevhodná.

„Vzhledem ke stále náročnějšímu podnikatelskému a právnímu prostředí v Číně balík služeb Yahoo již nebude dostupný z pevninské Číny od 1. listopadu,“ uvedla společnost v prohlášení.

„Yahoo se nadále zavazuje dodržovat práva našich uživatelů a bezplatný a otevřený internet. Děkujeme našim uživatelům za jejich podporu.“

Odchod Yahoo se shoduje se zavedením čínského zákona o ochraně osobních údajů, který omezuje, jaké informace mohou firmy shromažďovat, a stanovuje normy pro jejich uchovávání.

Kromě toho čínské zákony rovněž stanoví, že firmy působící v zemi musí předat údaje, pokud o to úřady požádají. To západním firmám ztěžuje působení v Číně, protože mohou čelit tlaku i doma, pokud vyhoví čínským požadavkům.

Yahoo kritizovali zákonodárci v USA v roce 2007 poté, co předal údaje o dvou čínských disidentech Pekingu, což nakonec vedlo k jejich uvěznění.

Společnost Yahoo již dříve omezila své operace v Číně a v roce 2015 zavřela svou pobočku v Pekingu. Její odchod ze země je do značné míry symbolický, neboť minimálně některé služby Yahoo včetně jejího webového portálu již byly zablokovány.

Čína blokuje sociální sítě
Čína zablokovala většinu mezinárodních sociálních sítí a vyhledávačů, jako jsou Facebook a Google. Uživatelé v Číně, kteří chtějí získat přístup k těmto službám, obcházejí blokování pomocí virtuální soukromé sítě (VPN).

Yahoo dříve provozoval také hudební a e-mailovou službu v Číně, ale obě byly zastaveny již na začátku roku 2010.

Yahoo je druhou velkou americkou technologickou společností, která v uplynulých týdnech omezila své operace v Číně. Minulý měsíc platforma Microsoftu LinkedIn zavřela svoji čínskou stránku.

Yahoo získala v roce 2017 společnost Verizon Communications a sloučila ji s AOL, ale později tuto entitu prodala soukromé investiční společnosti Apollo Global Management. Apollo v září oznámilo, že akvizice Yahoo byla dokončena.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články