Sobota, 25 března, 2023
DomůPodnikáníRyanair pro brexit uvažuje nad odchodem z Londýnské akciové burzy

Ryanair pro brexit uvažuje nad odchodem z Londýnské akciové burzy

Brexit způsobil pokles objemu akcií v letošním roce.

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair uvažuje o stažení z Londýnské akciové burzy LSE. Jako důvod uvedla výrazný pokles objemu akcií v letošním roce po odchodu Británie z Evropské unie.

Takový krok by znamenal nepříjemnou situaci pro LSE, která se snaží posílit si pozici světového finančního centra schopného přilákat a udržet si zahraniční společnosti.

Jak uvedla agentura Reuters, Ryanair v roce 2020 oznámil, že Britové podobně jako obyvatelé jiných zemí mimo Evropskou unii nebudou moci od ledna letošního roku kupovat akcie firmy. Cílem je zachovat většinový podíl ve společnosti pod kontrolou Evropské unie, což Ryanairu umožní udržet si všechny licence a letová práva na unijním trhu.

Nejnovější, v pondělí po zveřejnění svých výsledků za první pololetí obchodního roku 2021/2022, firma uvedla, že „správní rada momentálně přehodnocuje celkové výhody setrvání na LSE“.

V reakci na brexit a změny s ním spojené se Británie usiluje podpořit City of London jako globální finanční centrum. Brexit totiž do velké míry odstřihl finanční centrum Londýna od klientů v Evropské unii. Například obchody s akciemi a dluhopisy v eurech se ihned odchodem Londýna z EU přesunuly většinou do Amsterdamu.

Ryanair zaznamenal první kvartální zisk od nástupu koronakrize
Ryanair zaznamenala ve svém druhém kvartálu zisk, první od nástupu pandemie nového koronaviru. Za celé první pololetí však opět vykázala ztrátu, ta ale i díky druhému čtvrtletí výrazně klesla.

Za celý rok firma nadále očekává ztrátu, jelikož bude muset jít s cenou letenek v zimních měsících dolů.

Analytici předpokládali nižší ztrátu
Jak uvedla irská televizní a rozhlasová společnost RTÉ, za celé první pololetí obchodního roku 2021/2022, to znamená za období od dubna do konce září, zaznamenaly aerolinie Ryanair ztrátu po zdanění 47,6 milionu eur. Pro srovnání, za první pololetí 2020/2021 ztráta dosáhla 410,5 milionu eur.

I když ztráta klesla, výsledky zaostaly za očekáváním analytiků. Ti počítali s poklesem ztráty až na 43 milionů eur.

I když společnost nezveřejnila samotné výsledky za druhý kvartál, ztráta za první tři měsíce tohoto obchodního roku na úrovni 273 milionů eur naznačuje, že za druhé čtvrtletí vykázaly aerolinie zisk zhruba 225 milionů eur. Je to první ziskový kvartál od období říjen až prosinec 2019, posledního čtvrtletí před nástupem pandemie, která tvrdě zasáhla do osobní letecké dopravy.

Přesto Ryanair oznámil, že za celý rok 2021/2022, který skončí v březnu, předpokládá ztrátu do 200 milionů eur. Jak dodal, bude muset snížit ceny letenek, aby naplnil letadla během zimní sezóny.

Růst počtu cestujících i tržeb
Tržby za první pololetí současného obchodního roku dosáhly 2,15 miliardy eur. Meziročně to představuje růst o 83 procent.

Za prvních šest měsíců 2021/2022 přepravil Ryanair 39,1 milionu cestujících. Ve srovnání s prvním pololetím předchozího obchodního roku to znamená růst o 128 procent. Oproti prvnímu pololetí předpandemického roku je to však o 54 procent méně.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články